Placówki prywatne działające w systemie oświaty są coraz popularniejsze. Od właściciela takiej instytucji wymagane jest właściwe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Z tego artykułu dowiesz się jaką formę opodatkowania możesz wybrać, na jakiś zasadach prowadzić ewidencję księgową, a także czy warto korzystać z usług biura rachunkowego.
Czym jest placówka oświatowa?
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. określa, że placówką oświatową jest instytucja, która prowadzi działalność edukacyjną i wychowawczą. Można tutaj wymienić m.in.:
- przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego, w tym żłobki,
- szkoły podstawowe,
- licea i inne szkoły ponadpodstawowe,
- placówki kształcenia ustawicznego.
Informacja o otworzeniu placówki oświatowej musi zostać zgłoszona do jednostki samorządu terytorialnego, czyli do urzędu gminy lub powiatu. Urząd wyda zaświadczenie, że instytucja została wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.
Czym różni się szkoła niepubliczna od prywatnej?
Wyróżniamy placówki publiczne i niepubliczne. Publiczne są w Polsce bardziej rozpowszechnione i charakteryzuje je brak opłat, a zarządzane są przez jednostki samorządu terytorialnego.
W takim razie, czym są np. przedszkola prywatne? To rodzaj instytucji niepublicznej założonej przez osobę fizyczną lub osobę prawną. Oznacza to, że szkoła prywatna jest rodzajem szkoły niepublicznej.
Wśród rodzajów szkół niepublicznych funkcjonują również szkoły społeczne. Charakteryzują się tym, że mogą być prowadzone przez stowarzyszenia, fundacje, organizacje społeczne lub związki wyznaniowe.
Kto może założyć placówkę oświatową?
Niepubliczną placówkę oświatową mogą założyć:
- osoby fizyczne,
- jednoosobowe działalności gospodarcze,
- spółki akcyjne,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- stowarzyszenia,
- fundacje,
- związki wyznaniowe.
W celu założenia instytucji należy spełnić wymagania określone w ustawie Prawo oświatowe. Wśród nich możemy wymienić:
- złożenie wniosku do gminy lub powiatu o wpis do Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO),
- poinformowanie o typie, rodzaju i wskazanie terminu otwarcia placówki,
- dołączenie do wniosku statusu placówki, w którym znajdzie się m.in., kto jest dyrektorem, lista pracowników wraz z ich kwalifikacjami,
- pozytywną informację o lokalu, czy spełnia wymagania przepisów bezpieczeństwa, higieny, przeciwpożarowe, techniczno-budowlane i ochronie środowiska.
Nie ma znaczenia, czy chcesz otworzyć placówkę, jako osoba fizyczna czy prawna. Nawet nie potrzebujesz w tym celu wykształcenia pedagogicznego. To zatrudniona kadra ma mieć odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje. Warto jednak zwrócić uwagę, że spółki, czy stowarzyszenia mają większe możliwości, żeby pozyskać dodatkowe środki np. w postaci dotacji.
Forma opodatkowania dla przedszkola, żłobka, szkoły i liceum
W przypadku osób fizycznych, które zakładają przedszkole, żłobek czy szkołę mogą przyjąć dowolną formę opodatkowania. Do wyboru jest rozliczenie według:
- Skali podatkowej na zasadach ogólnych. W tym przypadku podatek wyniesie 18%, jeżeli dochód nie przekroczy 85 528 złotych rocznie. Powyżej tej kwoty automatycznie przechodzi się na próg 32%. Skala pozwala korzystać z ulg i kwoty wolnej od podatku.
- Podatku liniowego, w którym zawsze jest stały podatek o wysokości 19%. Nie ma tutaj ulg, ale będzie to dobre rozwiązanie dla właścicieli placówek z dochodem powyżej 100 tys. złotych rocznie.
- Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dzięki niemu instytucja może rozliczać się tylko na podstawie przychodów, bez uwzględniania kosztów. Wysokość podatku to 8,5% i nie można korzystać z ulg.
Jeżeli organem prowadzącym prywatną placówkę oświatową jest spółka z o.o. lub akcyjna to jest stała forma opodatkowania podatkiem CIT.
Warto zwrócić uwagę, że tego typu instytucje edukacyjne mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Co więcej, są również zwolnione z posiadania kasy fiskalnej.
Formy prowadzenia księgowości przez niepubliczne placówki oświatowe
Prowadzenie ksiąg rachunkowych zależy od tego, jaką formę prawną ma podmiot zarządzający placówką. Osoby fizyczne i jednoosobowe działalności gospodarcze mogą prowadzić księgowość uproszczoną. W przypadku osób prawnych niezbędne jest prowadzenie pełnej księgowości.
Uproszczona księgowość dla placówek oświatowych
Prowadzenie szkoły czy innej placówki przez osobę fizyczną oznacza, że może się zdecydować na księgowość uproszczoną. Według Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z takiej działalności kwalifikują się jako pozarolnicza działalność gospodarcza. W zależności od wybranej formy opodatkowania ewidencję możesz prowadzić jako:
- podatkową księgę przychodów i rozchodów,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Prowadzenie uproszczonej księgowości w niepublicznej placówce oświatowej jest możliwe, jeżeli przychód w złotówkach nie przekroczy równowartości 2 milionów euro.
Pełna księgowość przedszkoli, żłobków, szkół i liceów
Kiedy podmiotem prowadzącym placówkę oświatową jest osoba prawna, wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości zgodnie z przepisami Ustawy o rachunkowości. W przypadku, gdy firma prowadzi też inną działalność gospodarczą, niezbędne będzie rozdzielenie prowadzonej księgowości dla placówki i spółki.
Kiedy trzeba składać sprawozdania finansowe?
Sprawozdania finansowe muszą składać niepubliczne placówki oświatowe, jeżeli podmiot zarządzający prowadzi pełną księgowość. Należy zwrócić szczególną uwagę, gdy księgowość w szkole prowadzona jest dla oddziału, który nie sporządza samodzielnego sprawozdania finansowego. W takim przypadku ewidencja ma pozwalać na wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem placówki.
Jak prowadzić księgowość w prywatnej placówce?
Księgowość dla przedszkoli i żłobków oraz innych placówek niepublicznych może być wyzwaniem. Jednak nie musisz samodzielnie prowadzić swojej księgowości ani zatrudniać pracownika, który zajmie się księgowością Twojego przedszkola czy szkoły.
Polecamy skorzystać z naszej księgowości online, dzięki której zyskujesz dostęp do wyspecjalizowanych księgowych. W ten sposób prowadzenie placówki stanie się prostsze. Możesz liczyć na wsparcie zespołu WeTax i nie martwić się szkoleniami własnych pracowników z zakresu rachunkowości.
Dotacje dla oświaty niepublicznej
Jako niepubliczna placówka możesz starać się o dotację, którą przyznają jednostki samorządu terytorialnego. Takie dofinansowanie jest wypłacane według aktualnej liczby uczniów bez względu na ich wiek. Jeżeli liczba zmieni się, to i wysokość dotacji ulegnie zmianie. Przysługują one tym placówkom, które realizują obowiązek szkolny lub ich uczniowie uczestniczą w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w miesiącu.
Rozliczanie dotacji ODPN
W WeTax rozliczamy dotacje w aplikacji ODPN (System Kontroli Dotacji Oświaty Niepublicznej), który służy do obsługi wszystkich procesów związanych z dotacjami dla oświaty niepublicznej.
Projekty Erasmus+
Wspieramy również rozliczanie projektów Erasmus+, z których mogą korzystać niepubliczne przedszkola, szkoły podstawowe, licea, technika i szkoły zawodowe. W ten sposób dzieci mogą wyjeżdżać na wymiany zagraniczne i zdobywać nowe kompetencje. Aby wziąć udział w projekcie, siedziba placówki musi być w państwie członkowskim Unii Europejskiej. Potem wystarczy złożyć wniosek o dołączenie do programu oraz akredytację.
Zespół WeTax to cyfrowe biuro rachunkowe, które obsługuje prywatne placówki oświatowe. Od wielu lat pomagamy przedszkolom, szkołom, żłobkom i liceom w kwestiach księgowości i podatków, żeby właściciele mogli w pełni skupić się na prowadzeniu i rozwijaniu swojej placówki.
Zobacz również:
Pełna księgowość: Dla kogo i kiedy należy na nią przejść?
Księgowość dla lekarzy i NZOZ – jak rozliczać podmiot leczniczy?